Slow jogging

Jaka jest najkrótsza droga do zdrowia? Czyli jaka jest różnnica między joggingiem a slow joggingiem. 

 

Jogging i slow jogging są bardzo podobne do siebie z nazwy, ale mogą całkiem inaczej oddziaływać na organizm. Oba te rodzaje aktywności wyróżniają się tym, że są bezpiecznymi formami wysiłku, mogą być uprawiane również przez praktycznie wszystkich, bez względu na wiek i stan zdrowia. Każdy z tych rodzajów wysiłku przeznaczony jest również dla osób, które nie nastawiają się na bicie rekordów i ściganie się, a raczej na czerpanie przyjemności z biegu.

Jogging, czyli zwykły trucht, przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które chcą wdrożyć się do regularnego biegania. Ta forma wysiłku pozwala na określenie indywidualnych możliwości, ma na celu przyzwyczajenie organizmu do większych (a przede wszystkim do regularnych) aktywności. Uprawianie truchtu, którego prędkość najczęściej wynosi około 9 km/h, zaleca się więc zwłaszcza osobom, które chcą przekonać się czy mogą uprawiać bieganie albo chcącym wdrożyć się w regularne treningi biegowe. Oczywiście jest to również forma spędzania czasu polecana wszystkim chcącym poprawić formę lub po prostu się dotlenić.

 

Slow jogging to również forma truchtu, jednak odbywa się ona często z tempem 5 – 6 km/h, przez co jest ono wolniejsze od spacerowego. Jest to wobec tego alternatywa dla osób, które chcą poprawić sylwetkę, ale jednocześnie pragną jak najmniej się przy tym zmęczyć. Sprawia to, że slow jogging jest wybierany przez osoby chcące uniknąć bólu mięśni i uczucia szybkiego zmęczenia. Zważywszy na liczne korzyści zdrowotne, a także niewielkie ryzyko kontuzji, jakie przynosi ten rodzaj treningu, jest on uprawiany często przez osoby starsze albo narażone na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca albo otyłość.

Efekty, jakie przynosi jogging to wysmuklenie sylwetki i wzmocnienie układu odpornościowego. Podczas każdego treningu tej dyscypliny trwającego około godzinę można spalić 400 – 500 kalorii. Z kolei slow jogging idealnie sprawdza się jako wdrożenie w reżim treningowy po długotrwałej kontuzji dla biegaczy, znaczne korzyści przynosi także osobom starszym, ponieważ m. in. zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i wystąpienia demencji starczej. Jednocześnie można w ramach tego ćwiczenia spalić tyle samo kalorii, co w takiej samej jednostce czasowej szybszego biegu (joggingu zwykłego).

Jogging najczęściej uprawiany jest w formie zaplanowanego treningu i cechuje się pewną regularnością. Podstawowym założeniem tej aktywności jest to, iż musi ona być długotrwała, ale jednocześnie odbywać się powoli, żeby poza schudnięciem zwiększyć wydajność organizmu. Slow jogging tymczasem uprawiany może być w dowolnych sesjach – jeżeli cel stanowi truchtanie wolnym tempem przez 30 minut w ciągu dnia, można to zrobić w ramach trzech jednostek trwających po 10 minut w ciągu doby, wykorzystując dowolną sposobność. Nie ma również żadnych przeszkód, by sesja truchtu trwała np. 5 minut i odbywała się w domu, byle wypełnić plan założony do zrealizowania w trakcie doby. Tym niemniej zaleca się, by jednostki treningowe trwały nie co najwyżej 30 minut, a co najmniej 30-60 minut w ciągu dnia.