Jaki sprzęt fitness wybrać

Targi Fiwe 201824.09.2018

W weekend 21-23 września marka HMS była wystawcą na największych i najbardziej branżowych targach fitness w Polsce. Mowa oczywiście o międzynarodowych targach FIWE – Fitness Trade Show. FIWE są obecnie najszybciej rozwijającym się wydarzeniem branżowym w tej części Europy.

To największe spotkanie branży fitness & wellness w Polsce, mające na celu zaprezentowanie bogatej gamy sprzętu, akcesoriów i usług fitness & wellness.

Swoją ofertę prezentowało ponad 200 wystawców sprzętu sportowego, sprzętu rehabilitacyjnego, odzieży treningowej oraz suplementów diety. Pośród nich swoje stoisko miała marka HMS. Na stoisku prezentowane były produkty przeznaczone dla klubów fitness czy siłowni. Ilość wystawianych sprzętów wystarczyłaby do wyposażenia każdego klubu fitness. Ponadto w drugi dzień targów dodatkowe atrakcje na stoisku zapewniała sportowa para, Natalia Burda i Daniel Poniedziałek – Mistrz Polski Juniorów 2017 w kulturystyce. Prezentowali oni swoje umiejętności na suwnicy CYKLOP 2.

Frekwencja jak zawsze dopisała. Ponad 30 tys. osób odwiedziło obiekt Expo XXI na którym odbywała się impreza. Wszystkim odwiedzającym towarzyszyły świetne humory a wychodząc czuli się naładowani pozytywną energią.

czytaj więcej…

Dobór produktu

Przed dokonaniem wyboru urządzenia treningowego, warto zagłębić się nieco w zagadnienia techniczne decydujące o jego funkcjonalności. Tylko znajomość parametrów modelu oraz podstawowych danych producenta, uchronią nasz nowy nabytek przed nieuchronnym odstawieniem w kąt. Określmy też swoje potrzeby oraz planowaną intensywność przyszłych treningów. Jeżeli planujemy zakupić produkt na własne potrzeby, nie warto wydawać większej kwoty na model zaprojektowany do użytku zbiorowego. W takiej sytuacji, produkt Klasy H – do użytku domowego – idealnie spełni nasze oczekiwania.

Typ oporu

To najważniejszy parametr w przypadku rowerów treningowych (tradycyjnych, poziomych czy spinningowych) oraz orbitreków. Najczęstszym błędem w tym zakresie, jest wybór urządzenia na podstawie wagi koła zamachowego. O wiele ważniejsza od masy, jest bowiem jego konstrukcja, decydująca o sposobie generowania oporu.
Wyróżniamy 4 typy oporu:

Charakteryzuje się średnią płynnością i trwałością.

magnetyczny wewnętrzny

– tutaj magnesy umieszczone są wewnątrz całego obwodu koła zamachowego; działa płynnie, jest też bardzo trwały. Opór powstaje – podobnie jak w powyższym przypadku – na skutek zbliżania i oddalania się magnesu względem koła zamachowego.

elektromagnetyczny

– tutaj nie ma stałego magnesu – rolę czynnika hamującego pełni pole magnetyczne wytworzone przez elektromagnes, którego rdzeń pozostaje nieruchomy względem koła zamachowego, a zmiana wielkości siły oporu jest realizowana poprzez zmianę wartości natężenia prądu płynącego przez uzwojenia cewki elektromagnesu, co przekłada się w sposób wprost proporcjonalny na wartość natężenia pola magnetycznego, oddziaływującego na wspomniane koło zamachowe.

Rozwiązanie to ma niewątpliwe zalety tj.: brak części ruchomych (jest praktycznie bezawaryjne), wytworzony opór jest jednolity w swej sile na całym obwodzie koła zamachowego, a jego regulacja jest bardzo szybka i płynna.

W pierwszych trzech rozwiązaniach, oporem sterujemy przy pomocy pokrętła (od 1 do 8 poziomów oporu) lub komputera (od 1 do 32 poziomów). W ostatnim przypadku, jest to wyłącznie komputer.

Wyposażenie

Tutaj decydują wyłącznie nasze preferencje. Zastanówmy się, jakie cechy urządzenia dodatkowo zmobilizują nas do ćwiczeń i pozwolą maksymalnie wykorzystać czas poświęcony na realizację naszych oczekiwań. W ten sposób znajdziemy produkt, który nawet po dłuższym czasie nadal będzie nas inspirować. Poniżej przedstawiamy listę możliwości, na które w zależności od naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę.

programy treningowe

– mogą być z góry ustalone lub zależne od użytkownika. Im więcej możliwości, tym lepiej dobierzemy parametry treningu do swoich potrzeb.

pomiar pulsu

– najczęściej jest realizowany przy pomocy sensorów dotykowych umieszczonych na kierownicy lub dedykowanych uchwytach. Rzadziej stosowany jest pas telemetryczny, zapewnia on jednak wyższy komfort i pełną swobodę ruchów, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku treningu na bieżni.

WATT

– jest to pomiar mocy, wytworzonej w czasie treningu. Posiadają go modele z wyższej półki. Dzięki niemu możemy precyzyjnie obliczyć liczbę spalonych kalorii.

sterowanie oporem

– może być manualne lub elektroniczne. Jeżeli zależy nam na płynności wybierzmy drugą wersję w połączeniu z właściwym typem koła zamachowego.

możliwość regulacji

– zwróćmy uwagę na jej zakres dla siodełka, kierownicy, uchwytów, długości kroku itd., zależnie od rodzaju urządzenia. Właściwa pozycja w czasie ćwiczeń pozwoli nam wydłużyć czas treningu i uniknąć kontuzji.

prędkość i kąt nachylenia (dotyczy bieżni)

– zakres ich regulacji powinien być dostosowany do naszych preferencji. Kąt nachylenia pasa bieżnego wyrażany jest w procentach lub poziomach – wartości te nie pokrywają się ze sobą. Kąt nachylenia regulowany jest elektrycznie przez komputer lub manualnie. Prędkość wyrażana jest w kilometrach na godzinę, a moc silnika elektrycznego w koniach mechanicznych.

aplikacje mobilne

– pozwalają one na przeprowadzenie ćwiczeń z mapami Google Street View, pełnią też funkcję centrum informacji o naszych treningach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na prowadzeniu kompleksowej ewidencji swoich wyników. Aplikacje te stosowane są wyłącznie w najnowszych produktach.

uchwyt na tablet / smartfon

– od jego umiejscowienia zależy nasza wygoda w czasie treningu. Zwróćmy też uwagę na jego rozmiar – pod kątem swojego urządzenia.

miejsce na bidon i ręcznik

– ich oczywistość sprawia, że często o nich zapominamy. Będą szczególnie przydatne podczas dłuższych treningów.

wbudowane głośniki

– jeżeli nie możemy oderwać się od swojej ulubionej muzyki, zadbajmy o to, by nasze urządzenie było w nie wyposażone. Obecnie posiadają je wyłącznie bieżnie.

Wyposażenie

Tutaj decydują wyłącznie nasze preferencje. Zastanówmy się, jakie cechy urządzenia dodatkowo zmobilizują nas do ćwiczeń i pozwolą maksymalnie wykorzystać czas poświęcony na realizację naszych oczekiwań. W ten sposób znajdziemy produkt, który nawet po dłuższym czasie nadal będzie nas inspirować. Poniżej przedstawiamy listę możliwości, na które w zależności od naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę.

waga koła zamachowego

Niestety zawyżanie tej wartości zdarza się nader często. Po części wynika to z nieznajomości użytkowników dotyczącej sposobu działania tego podzespołu – wiemy już, że budowa ma o wiele większe znaczenie od wagi. Liczby mają to do siebie, że łatwo nimi manipulować, a my często ulegamy złudzeniu, że wyższej wartość, towarzyszy też wyższa jakość. Chrońmy swoje pieniądze i dopytujmy o szczegóły, tylko w ten sposób znajdziemy produkt, który spełni nasze oczekiwania.

dostępność serwisu

Wspominaliśmy już o zagrożeniach związanych z zakupem urządzenia nieznanej marki. W takiej sytuacji często nie ma mowy o dostępności części zamiennych, a usługi serwisowe mogą być niskiej jakości. Dlatego sprawdźmy przed zakupem, czy i w jakim zakresie marka oferuje swoim klientom wsparcie techniczne. Ma to również znaczenie po upływie okresu gwarancyjnego.

cena a jakość

Zazwyczaj idą ze sobą w parze, ale nie zawsze tak jest. Zawyżanie wagi koła zamachowego, to tylko jeden ze sposobów na windowanie cen rowerków treningowych i orbitreków. Kolejnym z nich jest błędne klasyfikowanie produktów, dotyczące modeli z „wtyczką”. Zasilanie 230V nie oznacza automatycznie, że mamy do czynienia z urządzeniem posiadającym elektromagnetyczny system oporu. Zazwyczaj nie służy ono bowiem do wytwarzania pola elektromagnetycznego, tylko np. do sterowania komputerem.

bieżnie i ich normy jakości

Zostały podzielone na klasy: A, B i C. Każdej z nich przypisano inne parametry. Przykładowo, zgodnie z normą PN-EN 20957 przyjętą w Unii Europejskiej, bieżnie w zależności od dostępnej prędkości biegu, powinny posiadać określone wymiary – im wyższa prędkość, tym szerszy powinien być pas bieżny. Omawiana norma wyróżnia jeszcze jedną bardzo ważną grupę parametrów – dokładność wskazań pomiarowych. Najdokładniejsza jest klasa A, wartości przeciętne obowiązują w klasie B, z klei do klasy C zaliczamy najmniej precyzyjne urządzenia. Nie wszyscy producenci stosują się do tych wytycznych. Dlatego też w trosce o własne bezpieczeństwo i komfort użytkowania, upewnijmy się, że interesujący nas model spełnia europejskie normy jakości. Aktualne wymagania prezentuje tabela.