Czarni Bytom

GKS „Czarni” Bytom to jeden z największych i najbardziej utytułowanych klubów sztuk walki w Polsce. Na swoim koncie posiada medale z Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach. Corocznie zrzesza ponad 750 adeptów i zawodników.

Klub „Czarni” Bytom to dzieło Śp. Józefa Wiśniewskiego oraz ludzi, których skupił wokół siebie. Wspólnie stworzyli profesjonalny klub Judo w Polsce, w którym do chwili obecnej trenuje olbrzymia ilość zawodników.

Powstanie Judo w Bytomiu jest dziełem przypadku. Kiedy właśnie do tego miasta wprowadził się Śp. Józef Wiśniewski, podjął się tworzenia klubu, który miał rozwijać tą mało znaną dziedzinę sportu w Polsce i zupełnie nieznaną w Bytomiu.

Początki nie były łatwe. Nie było miejsca do treningów, maty do judo, kimon, pieniędzy ani uprawiających judo zawodników. Jednak dzięki swojej ambicji, determinacji i ciężkiej pracy, założyciel i ówczesny trener bytomskiego judo zaczął mierzyć do celu, którym był rozwój tej dyscypliny w całym Bytomiu oraz wysokie osiągnięcia sportowe na całym świecie.

„Czarni” Bytom to klub, który na swoim koncie posiada bardzo dużo sukcesów. Niebywałym fenomenem sportowym był Waldemar Legień – dwukrotny Mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, Mistrz Europy i medalista mistrzostw Europy, ośmiokrotny Mistrz Polski, dwukrotny zwycięzca plebiscytu na najlepszego sportowca w 1988 i 1992 roku, odznaczony Krzyżem oficerskim orderu Odrodzenia Polski. W 1993 roku został trenerem I drużyny „Czarnych”, otrzymując tę funkcję z rąk ustępującego po 23 latach trener Józefa Wiśniewskiego.

Sukcesy klubu:

  • Janusz Wojnarowicz – Wicemistrz Europy Rotterdam 2005 i Tempere 2006
  • Robert Krawczyk – medalista mistrzostw świata, olimpijczykw Sydney
  • Przemysław Matyjaszek – V zawodnik Igrzysk olimpijskich Pekin 2008, Wicemistrz Europy Lizbona 2008
  • Paweł Zagrodnik – V zawodnik Igrzysk olimpijskich Londyn 2012, wicemistrz i medalista młodzieżowych mistrzostw Europy
  • Piotr Sadowski – V zawodnik Mistrzostw Europy, trener pierwszego zespołu „Czarnych” Bytom
  • Ewa Konieczny – mistrzyni i wicemistrzyni Europy juniorek
  • Beata Rainczuk – reprezentantka Polski, członkini kadry narodowej
  • Arleta Podolak – Mistrzyni świata juniorek 2013 Lubljana
  • Beata Pacut – brązowa medalistka europejskich Igrzysk młodzieży Trabzon 2011

To jednak tylko wybrane z nielicznych sukcesów kadry „Czarnych” Bytom. Dzięki nim o klubie zrobiło się głośno na arenie światowej.

„Czarni” Bytom to klub z przędło 50 – letnią tradycją i ogromnym dorobkiem sportowych osiągnięć. Nadal są potęgą polskiego judo, oczekując na następcę sportowego Mistrza – Waldemara Legienia.

Zawodnicy klubu zdobyli od początku jego istnienia dziesiątki medali na zawodach międzynarodowych

Czarni Bytom